Studium Mechanizmów Obronnych

Zapraszam na wykład o mechanizmach obronnych, ich roli w naszym życiu, przejawach oraz strategiach radzenia sobie z nimi.
Mechanizmy obronne są siłami działającymi w osobowości, które pobudzają do specyficznych zachowań. Ich zadaniem jest obrona przed trudnymi emocjami, zranieniami, obniżeniem dobrego mniemania o sobie we własnych oczach oraz w oczach innych. Pojawiają się w sytuacjach, gdy u osoby istnieją jednocześnie dwie sprzeczne ze sobą tendencje. Zmniejszają one siłę ich nacisku i je otamowują.
Wszyscy doświadczamy mechanizmów obronnych, szczególnie w relacjach z bliskimi, kiedy pojawiają się konfliktowe lub niejasne sytuacje oraz w kontekście grup społecznych i społeczeństwa jako całokształtu. Niektóre mechanizmy tyczą się przyjmowania cudzych zachowań, inne zniekształcania rzeczywistości albo unikania działania.
Na wykładzie objaśnię wam na życiowych, czasem osobistych przykładach takie mechanizmy jak: dewaluacja, idealizacja, projekcja, introjekcja, dysocjacja, rozszczepienie, zaprzeczenie, wyparcie, tłumienie, racjonalizacja, izolacja, regresja, nadmierna samokontrola, prokrastynacja, fiksacja, acting-out, humor (zaśmiewanie) czy konformizm.
Wytłumaczę ich funkcje, a także podam potencjalne sposoby na rozpoznawanie ich i radzenie sobie z nimi.
Spotkanie będzie miało charakter interaktywny – będzie przestrzeń na dyskusję, pytania, próby rozpoznania swoich mechanizmów i dzielenie się życiowymi sytuacjami, w których to używaliśmy, któregoś z omawianych mechanizmów.
Koszt udziału – 35zł/os.

Jeżeli jesteś zainteresowany/a zorganizowaniem tego wykładu u siebie to skontaktuj się ze mną:

FB: Suplement Świadomości

tel.: 720 899 185

Jakub Stąpór

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *