Palo Santo: Kadzidło pełne ciepła

Palo Santo oznacza „Święte Drewno” i jest rodzajem twardzieli aromatycznych drzew z gatunków: BURSERA GRAVEOLENS, BULENSIA SARMIENTOI, GUAIACUM OFFICINALE (GWAJAKOWIEC LEKARSKI). Czy ktoś jest zadziwiony? Palo Santo nie jest jedno 🙂 Choć ta hiszpańska nazwa odnosi się do przynajmniej trzech gatunków drzew, dotyczy ich zapachu, drewna, funkcji leczniczych i energetycznych.

Część tych drzew („twardziel”) nazywana jest też „ibocai” lub „lingum vitae” (drewno życia). Ponieważ dzięki niemu leczono wiele schorzeń, tworzono naczynia (twardziel jest twardy :)), a nawet parzono herbaty i robiono kadzidła (niebywale lecznicze żywice). Występowanie wymienionych drzew to Ekwador, Kolumbia, Peru, Galapagos, Yutacan i Środkowa Ameryka.

W świętych, pachnących drewnach zawarte są związki czynne  limonen oraz α-terpineol, które to nadają Palo Santo żywiczny, a zarazem cytrusowy aromat.  Związki te mają lekko pobudzające działanie, a także wykrztuśne, żółciopędne, rozkurczowe i przeciw wirusowe oraz przeciwgrzybiczne.
Z wiórków przyrządza się napary, wyciągi i herbatki: pomagają w trawieniu, zmniejszają stany zapalne oraz wspierają układ immunologiczny i nerwowy.
Z drewna otrzymujemy olejek gwajakowy, gwajakol, używany do produkcji mydeł oraz perfum – takie skutecznie oczyszczają i nawilżają. Tym olejem przed XIV w. leczono też syfilis, a łącząc go z miedzią – choroby weneryczne.

Popularne matera wykonane z tworzywa Palo Santo to niezwykli przyjaciele – wymagają dbałości o odpowiednie nawilżenie, w końcu to drewno tropikalne, potrafią urozmaicić naszą yerbę wspaniałą, rozluźniającą żywicą. Każdy kto choć raz pił yerbę w tym naczynku, albo yerbę aromatyzowaną Palo Santo, zna to uczucie – uczucie rozluźnienia, mocy, odwagi i rozpalenia wewnętrznego, pięknego, ciepłego światła.

 

SZAMANIZM KADZIDLANY

Kadzidła to niezwykła forma zastosowania roślin, która poprzez podpalenie jej, wyzwala zapach o określonych barwach. Każda barwa zapachu ma swoje działanie na człowieka – tak samo, jak dźwięki, kolory czy smaki.

Zmysł powonienia ma ponadto świetną pamięć. Poprzez wspierający nas zapach odkodowujemy z podświadomości wszystko, co nam się z nim dobrze kojarzy – nawet określony stan emocjonalny, spokój ducha czy odwagę. Równocześnie niektóre zapachy potrafią nas odstraszać, gdyż są bardzo silne (i nie chodzi tu wcale o „brzydkie” zapachy) – oczyszczają na przykład przestrzeń, wywołują określone wibracje, zaczarowują niejako dane miejsce czy ludzi, pobudzając lub rozluźniając. Szamani twierdzą, że określone odczucia wobec silnego zapachu wskazują na to, że dany człowiek albo ma czystą energię na tym poziomie, albo coś bardzo go blokuje, najczęściej lęk przed czymś, co ów zapach mu przypomina.

Palo Santo, jako kadzidło spotyka się w różnych formach: pyłkowej (te podłużne patyczki), stożkowej (obydwie formy spalają się od razu) oraz w formie całych drewienek.

 

Drewienka szczególnie wykorzystuje się przy różnego rodzaju szamańskich, uzdrowicielskich ceremoniach lub kręgach. Pomagają one oczyścić atmosferę, rozluźnić uczestników oraz wprowadzić w przestrzeń „przyjazne duchy” i odpędzić lęk. Znachorzy stosują też kadzenie w celu odpędzania choroby, inhalacji i oczyszczenia pomieszczeń z bakterii czy wirusów, które drogą powietrzną się poruszają wokół chorego. Palo Santo sprawdza się w codziennym życiu do wspierania pozytywnej energii w sobie, uspokojenia, stabilizacji, a zarazem pomaga przy przekraczaniu własnych ograniczeń. Daje uczucie ciepła i otwarcia serca oraz odpędza złe i brzydkie zapachy, wchłania w siebie dym tytoniowy czy odpędza insekty.

 

AYURVEDYJSKIE SPOJRZENIE NA AROMAT PALO SANTO

Według ayurvedy, hinduskiej „nauki o życiu”, zapach drewna (ale też jego właściwości ogólne), mają naturę Sattviczną. Oznacza to, że wspierają najbardziej ulotną, najbardziej eteryczną gunę w człowieku. Element powietrza i eteru. Pozwalają go zrównoważyć – zatem osoby o takim charakterze (vata), dzięki zapachowi PS mogą się wyciszyć i rozluźnić przy kontemplacji. Natomiast gęstsza materia, bardziej ziemski charakter Palo Santo… też oczyszcza i reguluje wszelką „zastaną” energię w człowieku, który ma charakter kapha. Ma zatem właściwości zwiększające przepływ energii.

Bardzo łatwo można to zauważyć, kiedy odpalamy kadzidło Palo Santo w towarzystwie. Wiele osób zapamiętuje ten zapach i kojarzy go z określonym stanem duszy. Spotykam się też z PS na koncertach (lub sama je odpalam),wspaniale wspiera takie kadzidło proces katharsis, jaki jest wpisany w każde uczestnictwo w dziele sztuki – tym bardziej tak wyzwalające, jak muzyka.

Nutę zapachową Palo Santo określa się, jako nutę serca.

 

A DO CZEGO SIĘ STOSUJE?
 • medytacja (harmonizuje, zwiększa przepływ energii, wycisza, wspomaga w procesach duchowych i mentalnych, połączenie ze źródłem, oczyszczenie duchowe i energetyczne, wprowadza energię żywiołu Ziemi)
 • oczyszczenie i przyciąganie (równocześnie oczyszcza i chroni przestrzeń, jak i przyciąga do niej pozytywne wibracje)
 • tworzenie i kreacja (uspokaja umysł i układ nerwowy, poprawia koncentracje co sprzyja kreatywności, lekkości w tworzeniu z serca i przyciąganiu obfitości)
 • taneczna, ruchowa praca z ciałem, rozluźnianie napięcia, pokonywanie barier fizycznych
 • aromaterapia w domu i dla siebie (oczyszcza przestrzeń z ciężkich energii, zmniejsza napięcie, odpręża ciało, wprowadza dobrą atmosferę; na kaszel i choroby zatok – inhalacje)
 • dhumapana (czyli ayurvedyjska sztuka wdychania dymu, można się bezpośrednio nim inhalować, jak i rozżarzony patyczek potrzymać nad bolącym miejscem i ogrzać je w ten sposób – polecam na zatoki lub brzuch)
 • oczyszczanie przedmiotów, kamieni, kryształów etc.
 • ceremonie i kręgi (jak powyżej plus oczyszcza i chroni przed szkodliwymi energiami, szczególnie wrażliwe osoby, równoważy nastrój i emocje, pomaga zbliżyć się do serca i zapewnić bezpieczeństwo wszelkich podróży)
 • olejek eteryczny i leczenie (niewielka ilość wystarcza, by poprawić nastrój, uspokoić, ale też działa antyseptycznie i przeciwzapalnie, zwalcza infekcje wirusowe i bakteryjne, ma właściwości przeciwnowotworowe! – hamuje proliferację komórek raka piersi; zmiękcza skórę, likwiduje bóle stawów). Olejek to unikatowy produkt, bo jak wiadomo święte drewna są pod ochroną, produkuje się go z martwych drzew. Nie można ich ścinać.
 • spotkania przyjacielskiekoncertyprzyjęcia (odbudowuje zdrowe relacje międzyludzkie, wprowadza odprężenie i spokój, wprowadza w bezpieczny stan serca)
 • na randkę czy romantyczny wieczór (może kadzidło z dodatkiem róży i kardamonu…?)
 • bez spalania, jako pachnąca wkładka do szafy, torebki, jako talizman, wisiorek, rzeźba…
 • do ssania… czyste drewienko możesz porzuć lub possać – uspokaja, niweluje problemy gastryczne, rozluźnia mięśnie.
 • element kadzidła sypanego: wystarczy wiórki palo santo zmieszać z innymi żywicami, białą szałwią, lawendą, miętą…
 • hydrosol (aromatyczna woda powstaje jako wynik produkcji olejku (destylacji), jest wspaniale odświeżająca i nawilżająca skórę)
 • na komary i insekty oraz nieprzyjemne zapachy
 • w formie herbaty (łyżeczkę wiórków gotujemy ok. 20 min) lub jako dodatek do Yerba Mate (leżakowanie lub wiórki do yerby:)

Yerba Mate naturalnie aromatyzowana Palo Santo

 

ENERGETYKA KADZIDŁA PALO SANTO

Aromat Palo Santo używany przez amerindiańskich szamanów, w ceremoniach np. Ayahuascy, ma chronić przestrzeń silnych rytuałów oraz wspierać uczestników ciepłem i sercem Ziemi, pomaga w utrzymaniu energii zarówno uziemionej, jak i pełnej czystości, lekkości wiatru.

Mówi się w wielu środowiskach, że PS ma „energię męską”, oznacza to, że odbudowuje ów silny pierwiastek w nas, który odpowiada za utrzymanie harmonii pomiędzy tymi dwoma sferami – materią i duchem – dzięki swoistemu zagęszczeniu w przestrzeni serca i splotu słonecznego. 

Wśród uzdrowicieli i szamanów wierzy się (czy też wie się), że Rośliny mają dusze i unikatową świadomość. Tak samo duch Palo Santo jest dla nich sprzymierzeńcem i to do niego zwracają się używając kadzidła. Niesie on mądrość i pewność, co do pozytywnego efektu okadzania, daje namacalną (energetycznie) pewność i spokój.

Ma z tym związek duchowa tradycja zbioru Palo Santo. Otóż drzewa nie mogą być ścinane: umierają naturalnie, a następnie muszą długo leżeć w lesie. Po odpowiednim czasie rozwijają się w nich olejki eteryczne, drewno nabiera mocy i siły leczniczej oraz aromatycznej. Dopiero poleżenie po „śmierci” daje PS te ponadczasowe wartości, jest też dowodem na inteligencję natury i jej wewnętrzny spokój, klarowność. Taki szacunek i subtelność wobec tego drzewa przypomina o tym, że nie można traktować go jednostronnie (jako białe czy czarne, żeńskie lub męskie). Tylko stworzenie indywidualnej, unikatowej relacji z Palo Santo pozwala odkryć i odpowiednio wykorzystywać hojność jego ducha.

Średnia cena rynkowa: 50g – 25zł


 

O autorce

Martyna Borowska (Ka’nyati Dzayanayin) – pisarka, praktykująca kreatywny rozwój mentalny i duchowy, rozmiłowana w lesie i roślinach, jodze i filozofii. Eksploruje świat Słowa, poprzez wizje, medytacje, odmienne stany świadomości, a także własną twórczość i kontakt z naturą. Prowadzi Yerbini – Sklep z yerbą i herbą w Toruniu, miejsce szerzenia świadomości i kultury picia oraz przyrządzania naparów. Na zapleczu dnia codziennego oddaje się alchemicznym eksperymentom, porywom wyobraźni i odkrywaniu tajników wszechświata.

yerbini.pl

One comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *